Filmer om kränkningar

Vi har arbetat med att på olika sätt gå igenom vad en kränkning är och vad skolan är skyldiga att göra om det inträffar en kränkning. Vi har också gått igenom vad skolans Plan mot diskriminering och kränkande behandling säger, och vilka rättigheter och skyldigheter vi som är i skolan har. Vi har gjort egna regler för oss i klass 4a och 4b utifrån skollagen, läroplanen och skolans GLÖDA. Vi har på olika sätt arbetat med hur vi ska vara mot varandra i klassen och på skolan.

Här följer några av de filmer vi gjort. Titta och njut!

2 reaktion på “Filmer om kränkningar

  1. Ni är fantastiska!!! Jag har suttit och tittat på alla era filmer och känner mig både rörd och glad. Ni är så duktiga på att filma och agera!
    Budskapet att stoppa mobbning har verkligen gått fram.
    Jag hoppas att många elever på skolan får se de här filmerna.
    Hälsningar Anita

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *